Yarının popüler meslekleri
Yarının popüler meslekleri

Şu anda var olmayan ya da popülerliği az olan meslekler, geleceğin popüler meslekleri olabilir. Şu an baktığımızda bazı mesleklerin tamamen yok olduğunu ya da değiştiğini görüyoruz. Yarının meslekleri neler? Zorluklarla başlayan ve yine zorluklarla devam eden 2020 yılından sonra meslekler nasıl değişecek? Geçmişteki eğilimlere bakarak geleceği bir nebze olsun tahmin etmek mümkün ama gelecekle ilgili net bir tahmin yapmak elbette çok kolay olmayacaktır. Değişimin hayatın her alanında hız kesmeden devam ettiğini hepimiz örneklerle gördük ve yaşadık. Dünyanın her yerinde teknolojik değişimler başta olmak üzere sosyal, kültürel ve ekonomik değişimler yaşanıyor. Bütün bu değişimler şu andaki popüler mesleklere, geleceğin mesleklerine ve hatta belki daha hayali bile kurulmayan mesleklere yön veriyor.

 

Robot Teknolojisi

 

Gelecekte robot mühendislerine ihtiyaç duyulacak. Endüstriyel, askeri ve ilaç sektörlerinde robot yardımına olan ihtiyaç ön plana çıkacak. Tehlikeli olan görevleri yerine getirmede olan isteksizlik söz konusu olduğunda robotların önemi daha da ortaya çıkacak. Çeşitli ihtiyaçlar dahilinde robotların evimize kadar girmesi çok uzak değil. Bu nedenle robot hizmet teknisyenlerine ihtiyaç ortaya çıkacaktır.

 

Dijital içerik üreticileri

 

Web sitesi kullanımı arttıkça doğru hedef kitleye ulaşmak için profesyonel ve özgün içeriklere ihtiyaç duyulacaktır. Bu noktada dijital içerik üreticileri gündeme geliyor. Güçlü içerikler sayesinde web siteleri sürekliliğini sağlayabiliyorken dijital içerik üreticileri bu durumda önemini artırıyor.

 

Sosyal Medya uzmanlığı

 

Sosyal medya uzmanları son birkaç yıldır popülerliğini artırıyor. Bireyler ve şirketler sanal ortamdaki imajlarını geliştirmeye önem gösteriyor. Birçok sosyal medya kullanıcısı kendilerini bir marka olarak görüyor ve kendi ürünlerini geliştirip ticaret yapıyor. Bu durumda profesyonel destek alarak kendilerine sanal ortama uygun imajı belirmek, kaliteli içeriklerle ön plana çıkmak ve kişisel mahremiyetini korumak için sosyal medya uzmanlarına ihtiyaç duyacaklar. Günümüzde popüler olan diyetisyenler, kişisel spor eğitmenleri, moda danışmanları takipçilerine sağlıklı yaşam sağlayabilmek ve güzel bir görüntü kazanmalarına yardımcı olabilmek için online olarak çalışacaklar. Bilginin yaygınlaşması alanında sosyal medya ağları yine önemli olacaktır. Web sayfamızda bir blog yazısı paylaştığımızda yazı linkini sosyal medya hesaplarımızdan verdiğimizde yazının ziyaretçisi çok olacaktır.

 

Veri bilimci

 

Şu an milyonlarca kullanıcının verileri online ortamlarda yayılıyor ve yakın gelecekte şirketler her şeyi gözden geçirmek, iş sorularına cevaplar bulmak ve verimliliği artırmak için veri analizi yapan profesyonellere ihtiyaç duyacaklar. Bu nesnelerin interneti, sensörler, cihazlar, biyometrik monitörler ve geleneksel bilgi işlem altyapısı tarafından üretilen verilerin araştırılmasıyla yapılacaktır. Pek çok işletme ürünlerini satabilmek için insanların verilerini inceleyerek para harcadığını tahmin etmek zor olmayacaktır.


Yapay Zekâ Destekli Sağlıkçılar

 

Sağlık hizmetlerindeki yapay zekâ destekleri günümüzde yaygınlaşıyor. Araştırmacılar şu anda hastalıkların teşhisi için daha etkili bir yol izleme adına sağlık hizmetlerine AI’nin eklenmesinin yollarına bakıyor. Dijital, teknoloji ve danışmanlık hizmetleri veren Amerikan şirketi Cognizant’a göre bu durumda AI destekli sağlık teknisyeni pozisyonu ortaya çıkacak. Bir hemşire aynı sağlık hizmetlerini yapabilecek, teletıp araçlarını ve test ekipmanlarını kullanacak ve onları uzaktan sunacak kişiler bu mesleğe yönelebilir. Yapay zekâ sayesinde daha fazla hastalık teşhis edilebilir. Bu iş pozisyonunda, AI teknolojileri ve uzaktan erişebilir doktorlar yardımıyla hastalara uygun tedavi belirlenebilir ve reçete yazılabilir. Bu görevde hastalarla güvenli iletişim kurmak, dijital teşhis araçlarını etkili kullanmak ve uzaktaki doktorlarla iletişimi sağlamak konusunda dikkatli ve verimli olunması gerekiyor.