Yapay zeka koronavirüse karşı atakta!
Yapay zeka koronavirüse karşı atakta!

Otobüslerde ve marketlerde koronavirüs güvenliği yapay zeka ile sağlanacak. İşte bu haber, teknolojiden bu noktada sağlanacak olan faydayı sevinçle paylaşma fırsatı veriyor.

 

Otobüsler artık yolcu kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu taşıyabilecekken marketler ise toplam metre kare sayısının yüzde 10’u kadar müşteriye aynı anda hizmet verebilecekler. Koronavirüs ile mücadelede önemli bir adım olarak kabul edilen bu karar İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs önlemlerine ilişkin yayınlanan genelgeyle duyruldu. Genelgeye göre yapay zekâ, makine öğrenimi ve derin öğrenmeye dayalı görüntü işleme çözümleri sunan Türk Ar-Ge şirketi Ayvos, geliştirdiği yapay zekâ tabanlı yazılımlarla yüksek katma değer sağlıyor. Yenilikçi şirket, yazılımları aracılığıyla otobüslerde halihazırda kurulu olan GSM uyumlu alt yapıdan faydalanarak yolcu sayısını otomatik olarak kontrol edip gerekli birimleri bilgilendirebiliyor. Ayvos’un geliştirdiği yazılım yine herhangi bir ek donanıma ihtiyaç duymadan market ve mağaza içerisindeki kişi sayımını da yapabiliyor.

 

Yazılım, otobüslerde inen yolcu sayısını da hesaplayarak yolcu sayısının aşıldığı durumlarda net sayı hakkında şoförü ve ilgili sorumluları bilgilendirebiliyor. Şirketler tarafında ise çalışanlarının ateş seviyelerinin giriş ve çıkışlarda yapay zekalı kamera sistemiyle temassız bir biçimde ölçerek şirket içi önlemlerin arttırılmasını sağlayabiliyor. En önemlisi ise bunların hepsinin karantina günlerinden geçtiğimiz şu günlerde herhangi bir saha operasyonuna gerek olmadan yapabiliyor olmak.

 

Ayvos ayrıca bina içi kameralara entegre ettiği sistemiyle, şirketlerin çalışanlarına özel yüz tanıma destekli temassız ateş ölçüm işlemi yapmaya olanak sunuyor. Bu sistem, çalışanların bir yere temas etmeden giriş çıkışına imkân sağlayıp ateş seviyesinin eşik değerinden yüksek olması durumunda otomatik uyarı yapabiliyor. Bu da koronavirüs mücadelesinde büyük önem arz eden ateş değerinin çalışanlar özelinde ve kişi bazında hızlı bir biçimde belirlenip önlem alınmasına olanak sağlıyor.