Siber korsanlar homeofis çalışanlar için atağa kalktı!
Siber korsanlar homeofis çalışanlar için atağa kalktı!

Siber korsanlar Coronavirüs krizini fırsat biliyor. Atak sayısının arttığı bugünlerde, şirket ağlarına uzaktan erişim sağlıyor ve kesintisiz bir şekilde işlerine devam eden, kişi sayısının hızla arttığı yeni iş dünyasını tehdit ediyorlar. Kurumların yeni nesil ofis düzeni, siber korsanların atağa kalkmasına neden oluyor. Hemen belirtelim, bu süreçte evde çalışanlar VPN bağlantı seçenekleri ile kendilerini güvence altına alabiliyorlar.

 

Bu konuda, Zyxel Kanal Satış Müdürü Ömer Faruk Erünsal, bilgi işlem ağlarına uzaktan erişim sağlayarak evden çalışanların, siber korsanların yeni hedefi olduklarının ve önümüzdeki günlerde siber saldırıların daha da artabileceğini ileterek, buna karşı oluşturulacak önlemleri 14 madde ile listelemiş:

 

1- VPN ‘’Vvirtual private network- sanal özel ağ’’, sizi herhangi bir mekandan; olmadığınız bir yerdeki fiziksel bir ağa, uzaktan bağlayan bir teknolojidir. Uzaktan şirketinize bağlanmanın en güvenli ve kolay yolu olan VPN, internet üzerinden bulunduğunuz yer ile çalıştığınız şirket arasında sanki sanal bir kablo varmış gibi size tüm kurum kaynaklarına erişim imkanı sunar.

2- Güvenli uzaktan erişim için ofis ağında mutlaka iyi yapılandırılmış, maksimum güvenlik ortamı sağlayan, 5651 sayılı mevzuatları ile uyumlu olacak şekilde yapılandırılmış uygun bir firewall (güvenlik duvarı) cihazı kullanın.

3 - Siber güvenlik önlemleri kapsamında önemli servislere iki adımlı doğrulama (2FA) yöntemi ile erişim sağlayın.

4 - Şirket personelinizin kurum güvenlik politikalarına uymasına dikkat edin.

5 - Şirket ağına VPN ve benzeri kriptolu iletişim yöntemleri ile bağlanın.

6 - Kurum ağına uzaktan erişecek bilgisayarların işletim sistemi yamaları tam ve antivirüs yazılımlarının güncel olup olmadığını kontrol edin.

7 - VPN erişimi olmadan uzak masaüstü bağlantısı yöntemiyle ofis ağına bağlanılmasına izin vermeyin.

8 - Çalışanlarınızın yetkileri doğrultusunda yalnızca erişmesi gereken sistemlerle bağlantıda olduğundan emin olun.

9 - Kurum çalışanlarınızı uzak erişim bağlantı bilgilerini kimseyle paylaşmamaları gerektiği yönünde uyarın.

10 -Yakın dönemde işten ayrılan personelin veya herhangi bir sebeple şirket ile ilişkisi kesilen çalışanların uzaktan erişim uygulamalarına erişimin engellendiğinden emin olun.

11 - Eski şirket çalışanlarının VPN parolaları devre dışı bırakmayı ihmal etmeyin.

12 -Şirket tarafından verilen bilgisayarınızı eve götürmeden önce bilgisayarın şifresini yenileyin.

13 - İş için kullandığınız cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi cihazlarınızı aile üyelerinden, özellikle çocuklardan uzak tutun.

14 - Coronavirüs salgını temalı oltalama e-postalarına karşı uyanık ve dikkatli olun.

 

Bu günlerde önce sağlığımız önemli ama ardından da güvenliğimize dikkat etmemiz çok önemli. Sürdürülebilir bir iş ortamı için tavsiyelere uymak ve dikkatli olmak gerekli.