Market alışverişinde nelere dikkat edilmeli?
Market alışverişinde nelere dikkat edilmeli?

#EvdeKal bir süre daha hayatımızın merkezinde olacak. Bu sürede market alışverişleri de hayatımızda en çok tedirginlik yaratan aktiviteye dönüştü. Bu alışverişler için evden çıkmak zorunluluğunuz var ise gelin dikkat edilmesi gerekenlere bir kez daha birlikte göz atalım.

 

Evde Kal çağrılarına uyduğumuz bu dönemde temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için markete gitmek durumundayız. Market alışverişinde de koronavirüsten korunmak için alınması gereken basit önlemler var. Bunlar:

  • Sadece ihtiyacınız olduğunda alışveriş yapın (diğer müşterilerden yaklaşık 2 metre mesafe bırakarak) ve aldığınız ürünleri alışveriş arabasına veya sepete koyun.
  • Alışveriş yaparken ellerinizi yüzünüzden uzak tutun ve eve gelir gelmez ellerinizi yıkayın. Aldığınız ürünleri uzağa koyup tekrar ellerinizi yıkayın.
  • Satın aldığınız ürünleri kullanmadan önce sadece birkaç saat beklerseniz de paketlerin üzerindeki virüslerin sayısı büyük oranda azalır.
  • Aldığınız herhangi bir ürünü hemen kullanmanız gerekiyorsa ve ekstra önlem almak isterseniz, paketi bir dezenfektan ile silin.
  • Normalde olduğu gibi bütün meyve ve sebzeleri yıkayın.

Yüzeylerden hastalığın bulaşma riski var. Riskin tamamını hiçbir zaman ortadan kaldıramayız; amacımız bu riski en aza indirgemek çünkü belirli zaman aralıklarında market alışverişi yapmamız veya kargo paketlerini teslim almamız gerekecek.

 

Fakat sık sık elleri yıkamak dâhil temel önlemleri bilir ve bu önlemleri alırsak, siparişi teslim eden sürücünün getirdiği paketten, restorandan gelen paket servislerden ya da marketten alınan ürünlerden kaynaklanan virüs tehlikesi de büyük oranda azalır. Evde kalın, sağlıkla kalın.