İlk defa e-ticaret dünyasına atılacaklar için öneriler
İlk defa e-ticaret dünyasına atılacaklar için öneriler

Covid-19 sürecinde birçok sektör online mecralarda faaliyet göstermeye başlamasıyla KOBİ’ler de bu alana yoğunlaştı. Coronavirüsün KOBİ’lerin ticari faaliyetleri üzerinde olumsuz etkilerini azaltmak ve e-ticaretin sağladığı imkanlardan yararlanmaları için Ticaret Bakanlığı “E-Ticaret olarak KOBİ’lerin Yanındayız” dayanışma kampanyası başlattı. TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli, e-ticaret dünyasına ilk defa adım atacak KOBİ’ler için önerilerini 10 maddede sıraladı.

 

Rekabette öne geçmek için önce alt yapı
 

E-ticaret sitesi altyapısının bir profesyonel tarafından geliştirilmeli. Böylece yabancısı olduğunuz bir dünyada aklınıza takılan herhangi bir soruyu uzman kişilere sorabilirsiniz. Online kanallardan ücretsiz e-ticaret eğitimi veren firmaları tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Profesyonel altyapı firmalarının çok sayıda e-ticaret deneyimi olması, pazarla ilgili deneyimleri yazılımlara aktarmalarına yardımcı oluyor. Teknoparklarda Ar-Ge hizmetleri veren ve yeni teknolojilerle kendilerini süreli güncelleyen altyapı firmaları, yeni trendleri yakalayıp uyum sağlamanıza ve rakiplerinizle rekabette öne geçmenizde etkili olur. İnternette bulunan ucuz e-ticaret sitesi ilanlarından uzak durmalısınız. O tarz ilanları veren firmaların paravan ve sahte olma olasılıkları var. Son olarak, sitenizde açık kaynak kodlu ücretsiz yazılımlar kullanılmasına izin vermemelisiniz. Güvenin en önce geldiği e-ticaret dünyasında ücretsiz yazılımlar yüzünden ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

 

Veri yedeklemeyi unutmayın
 

Düzenli olarak elinizdeki bütün verilerinizi yedeklemelisiniz. Sitenize yapılacak olası bir siber saldırı ya da sitenizin çökme durumunda verilerinizi korumuş olursunuz.

 

SSL VE 3D Secure mühim
 

Müşterilerinizin sitenizden alışveriş yaptığı esnada onların güvenliği açısından SSL ve 3D Secure mühim. E-ticaret sitenizde SSL sertifikası olmadığı taktirde müşteriler siteye güvenip kredi kartı bilgilerini paylaşmaktan çekinecektir. 3D Secure hizmetinin her zaman aktif olması ihmal etmeyin. 3D Secure hizmeti ile bir müşteri ödeme yaptığına dair SMS onaylaması yapmak durumunda. B onaylama ile hem müşteri hem de satıcı için güveni sağlar.

 

Yardım sayfaları aktif olmalı
 

Sitenizin kullanıcı deneyimine özen göstermelisiniz. Müşteriler için ara, göz at ve satıl al gibi kısımların kullanımı kolay olmalı. Ürünlerinizle ilgili faydaları bilgileri etkileyici görsellerle paylaşmak satışlarınızı artıracaktır. Müşteriler online platformlardan satın aldığı ürünü fiziksel mağazalardan alıyormuş gibi hissetmek ister. Ürünü büyüterek daha yakından, farklı açılardan bakmak ve farklı renklerine göz atmak ister. E-ticaret sitenizde etkileşim olması gerektiğini unutmayın. Etkileşimin en üst ve en kolay seviyede tutmak size olumlu geri dönüşler sağlar. Kullanıcıların ürünler hakkındaki yorumları diğer müşterilerin satın alma hareketlerini kolayca etkileyecektir. Hakkımızda ve sıkça sorulan sorular kısmındaki içerikleriniz etkili olmalıdır ve mutlaka sitenizde bulunmalıdır.


Reklam taktikleri
 

Bütün altyapı işleriniz hallolduktan sonra sıra reklam vermekte. Sosyal medya platformlarına ya da Google’a reklam vererek görünür hale gelebilirsiniz. Facebook, Google, Youtube ve Instagram gibi geniş kullanıcı kitlesine sahip platformlara doğru hedeflemeler yaparak reklam verebilirsiniz üstelik oldukça düşük maliyetlerle. Sitenizin ve ürünlerinizin Google aramalarında üst sıralarda olması için SEO çalışmaları yapmalısınız. Markanız için sosyal medya platformlarında hesap açarak etkili içerikler üretmelisiniz ve ‘’hashtag’’ ler kullanmalısınız. Influencer marketing trendini de ihmal etmemelisiniz.

 

Kargoculara toplu teklif iletin
 

Kargo maliyetlerini düşürmek için tüm kargo şirketlerinden toplu gönderim için teklif alın ve en uygun teklif veren firma ile anlaşın. Müşterilere kapıda ödeme seçeneği sunun. Kapıda ödeme seçeneği için kargo firmanızla anlaşmanız gerekiyor.

 

Depo yönetimi uygulamaları
 

Yanlış ürün gönderimi ve iade problemler e-ticaret sisteminde sıklıkla karşılaşılan bir problem. Bunun başlıca sebebi online alışverişte depo yönetimi hatalarından kaynaklanıyor.

Ticaretin her aşamasını takip edebilmek için akıllı depo ve operasyon yönetimi uygulamalarına başvurun.

 

7/24 açık mağaza
 

Müşteri talep ve şikayetleri genel olarak sosyal medya platformlarında ya da chatbot aracılığı ile paylaşılıyor. Müşteri hizmetleri de artık yazılı olarak hizmet veriyor. Bu sebeple sosyal medya kanallarınızda her an iletişime hazır olun, gelecek soruları takip edin. Müşteri memnuniyetini anlık olarak takip etmek size daha başarılı bir yol çizecek. Altyapı firmanızı seçerken 7/24 hizmet vermesine öncelik verin.

 

KVKK’ya göre adım atın
 

Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) ile ilgili yaptırımlar artarken, derin bir veri analizi yapan yazılımlara ihtiyaç arttı. Bu yazılımlarla tüketiciyi direkt hedefleyen ve rahatsızlık vermeyen yaratıcı reklamlar ön plana çıkıyor. Ürün, hizmet ve kampanyaya özel olan hedef kitleyi belirlemek önemli.

 

Video eklentilerini kullanın
 

E-ticaret sitelerinde ürün inceleme videoları bulunması ve video eklentileri kullanmaları satışlarını artırmaya yardımcı olacaktır. Google’ın son verilerine göre ürünü satın almadan önce ürünle ilgili videonun izlenme oranı yüzde 50’lerin üzerinde. Sitenizde sanal asistan ve sesli arama modülleri kullanmak size trendlere uyum sağlamanız açısından faydalı olacaktır.