İçerik pazarlama stratejinizi güncel tutmak için ipuçları
İçerik pazarlama stratejinizi güncel tutmak için ipuçları

Bu kriz zamanlarında çaresizce bir köşeye çekilmek yerine hedef kitlenize ve takipçilerinize yatırım yapmanın tam zamanı. Covid-19 salgınından önce tarihte pek çok kriz meydana gelmiştir ve hep bundan daha karanlık bir nokta olamaz diye düşünülmüş olabilir. Ancak böyle durumlarda geri çekilmek yerine içerik pazarlaması üzerine kendinizden emin, tutarlı ve çoğu zaman gündemle alakalı içerikler paylaşmaya devam ederek güncel kalmalısınız.

 

 

Var olan hedeflerinizi gözden geçirin

 

Koronavirüs sürecinde kitlelerin ihtiyaç ve ilgi alanları değişti. Bu durumda hiç düşünmeden en kısa sürede içerik pazarlama stratejinizi gözden geçirip yenilemelisiniz. Kitlenizin değişen ihtiyaç ve isteklerine yeni stratejilerle yanıt vermek durumundasınız. Geçmişte bütün projelerimizi hangi amaçla hayata geçirdik, bu projelerin amacı ve getirileri neler olacak gibi soruları kendinize sormalısınız. Özellikle bu kriz ortamından önce onaylanan bir stratejiyi güncellemezseniz hedef kitlenizin ihtiyaçlarını anlayamaz ve cevap veremezsiniz.

 

İçerikleriniz kimsenin değinmediği konuları kapsasın

 

Özgün bir içerik, web ortamında henüz bir rekabet ortamı oluşmamışken sizi referans noktasına getirir ve kendinizi gündemin tam ortasında konumlanmış bir şekilde bulabilirsiniz. Özgün içerikler sizi farklı kılar, fark edilir kılar. Bu noktada en güzel ödül ise kitlenizin içeriklerinize olan ilgisi olur.

 

İçerikleriniz niş bir kitleye ya da rakiplerinizin daha önce ulaşmadığı, hitap etmediği kitlelere ulaşabilir mi?

 

Ele aldığınız bir konuyu var olduğunuz platformdan başka bir platforma taşıyabilir misiniz? Örneğin YouTube kısa videolar serisi, podcast yayınları…

 

Ele alınan konular çok genel ve daha önce ele alınmış olabiliyor. Bu konular hakkında seçici olabiliyor musunuz?

 

Sosyal medya kanallarınızı gözden geçirin

 

Muhtemelen sizin de diğer kurumlar gibi her sosyal medya platformunda birer hesabınız mevcut. Hatta koronavirüz sürecinde daha çok popüler hale gelen TikTok’a bile şöyle bir göz atmışsınızdır. Hangi platform sizin için gerekli ya da gereksiz diye gözden geçirmenin zamanı geldi. Hangi platformda hangi kitleye ne tür mesajlar veriyorsunuz bunlara bir göz atın.

 

Öncelikle kendinize şu soruları sorun:

 

Bulunduğunuz sosyal medya platformunun belirli bir amacı var mı?

 

Bu amaçlara bu kanal sayesinde ulaşabiliyor musunuz?

 

İçerikleriniz bulunduğunuz sosyal medya platformlarıyla ne kadar uyumlu?

 

Bulunduğunuz platformlarda içerik planlamalarınız tutarlı ve işe yarıyor mu?

Bu soruların ardından bazı kanalların etkili olduğunu, bazılarının ise size bir artı katmadığını göreceksiniz.

 

 

Öncelikli müşterilerinizi belirleyin

 

Özellikle bu kriz dönemlerinde öncelikli olarak sadakati en yüksek müşterilerinize odaklanın.

Böyle ekonomik krizlerde hacmi düşük ama getirisi büyük olan kitlelere ulaşmak doğru bir strateji olacaktır. Yani pazarlama çalışmalarınızla zaten ilgilenen müşteri kitlenizle sınırlandırabilir ve daha geniş hedef kile çalışmalarını koronavirüs sonrası döneme saklayabilirsiniz.