Evde kalmaya devam ederken evde stresi yönetme ipuçları.
Evde kalmaya devam ederken evde stresi yönetme ipuçları.

 

Hepimiz Covid-19 salgını sürecinde evde kal çağrısına uyarken, televizyon ve sosyal medya araçlarından sürekli olarak rahatsız edici haberler izliyoruz ve bu sebeple de fiziksel ve ruhsal olumsuz etkilere maruz kalıyoruz. Stres kaynağını ve stresi nasıl yöneteceğimizi bilmek çok önemli. Çünkü stres bağışıklık sisteminin vücuttaki virüs ve enfeksiyonlar ile mücadele etmesini zorlaştırır. Stres çok sağlıklı bir insanı hasta yapabilir hatta bazen hayati sonuçlara bile sebep olabilir. Herbalife Beslenme Danışmanlık Kurulu Üyesi M.D Gary Small, bu sıkıntılı süreçte ruhsal sağlığımıza gerektiğinden daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirterek, evde kalanlara stresi yönetmek için ipuçları verdi.

 

Ruhsal durumunuzu kontrol etmek sizin elinizde

Stresle başa çıkmak için aile ve arkadaş çevremizle vakit geçirmek isteriz. Sürekli sosyal ortamlarda bulunma isteği insanların içindedir ancak stresli durumlarda sosyallik daha ön plana çıkmalıdır. Dijital dünyada yeni ortamlarda çevremizle iletişime geçmek ve  sosyalleşmek elbette stresli durumlarda yardımcı olur ancak evden çıkmak yüz yüze iletişim kurmak ve çevreyle etkileşim içinde olmak daha etkili bir çözüm. Sürekli Coronavirüs gündemi ile ilgili bilgi edinme, haber takibi isteği insanlara endişe ve kaygı verir sonucunda ise anksiyete ve depresyon gibi ruh sağlığı problemleri meydana gelir. Bu gibi durumlarda stresi yönetmek için aşağıdaki birkaç adımı izleyebilirsiniz.

 

Stresin sinyallerini belirleyin

Diş gıcırdatma, sürekli yorgun hissetme, kilo alma, baş ağrısı, ruh halinde ani değişimler ve uykusuzluk gibi durumlar stres yaşadığınızın sinyallerdir. Bu gibi sinyalleri belirlemek ve akılda tutmak, stresinizi azaltmak için sizi yeni yollar aramaya yöneltecektir ve böylece stresin etkileri başlamadan önlemi almış olacaksınız.

 

Gerginleşmeye başladıysanız ara verin, sakinleşin

Çalışırken ya da gündemi takip ederken gergin olduğunuzu hissettiğiniz an ara vermek faydalı olacaktır. Kendinizi sakinleştirecek aktiviteler gerginliğinizin geçmesine iyi gelecek ve işinize kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

 

Sosyal medya diyeti yapın

24 saat süren bir sosyal medya diyetinin zararı olmaz. Sosyal medya faydalı bilgilerle dolu olduğu gibi kirli bilgilerle de doludur. Sahte haberler ve bilgiler ya da can sıkıcı haberler… 24 saat sosyal medya diyetin size verdiği ruh sakinliğini fark edince bunu ara ara tekrarlayacağınızdan emin olun.

 

Sevdiğiniz bir hobinize zaman ayırın

Yapmaktan hoşlandığınız şeylere vakit ayırın, yeni hobiler keşfedin. Daha önce denemediğiniz yemekleri yapmak, spor yapmak, yürüyüş yapmak ve film-dizi izlemek gibi aktiviteler sizi olumsuz düşüncelerden uzak tutacak ve böylece stresinizi azaltacaktır.

 

Doğru nefes alma egzersizleri yapın

Çoğu zaman göğsünü kullanarak nefes alan kişiler diyaframdan alınan nefesin sağladığı faydalardan uzaktır. Evde online videolar izleyerek doğru nefes almayı keşfedebiliriz. Her gün bu aktiviteye yarım saat ayırmak stresi azaltıp daha sakin hissetmeye yardımcı olur.
 

Günde 10.000 adım atmayı hedefleyin

Evde kalma kuralına uyarken evde hareketsiz kalmayın. Her gün mutlaka spor yapın ve bir gün içinde kendinize adım hedefi belirleyin. Bunları yaparken sağlıklı beslenmeyi unutmayın. Spor aktiviteleri her zaman sizi stresten uzak tutacaktır ve zihninizi başka şeylere yöneltecektir. Gün sonunda güzel bir uyku uyumanıza da birebir!

 

Aile ve arkadaşlarınızla online iletişim kurun

Sosyal çevrenizden, ailenizden uzak kalmamaya çalışın. Dijital dünyanın size sunduğu güzellikleri değerlendirin ve çevrenizle bağlantıyı koparmayın.

 

İşe gidiyormuş gibi davranın

Covid-19 sebebiyle evde çalışma düzenine geçtiyseniz ve evde olmak sizi bunaltıyorsa gün içinde çalışırken iş yerinde olduğunuzu hayal edin. Sabah erkenden işe gidecekmiş gibi uyanın, aynı saatlerde mola verin ve öğle yemeği yiyin. Evinizde çalışırken odanızdaki bir masayı ofis masası gibi düşünerek dizayn edin.