Evde kalanlara ilaç gibi öneriler!
Evde kalanlara ilaç gibi öneriler!

Küresel etkileriyle gündemden düşmeyen Koronavirüs salgını için alınan önlemler, sosyal izolasyon ve salgına ilişkin haber ve gelişmeler yeni duygusal bir evrenin içine doğru itiyor. Ancak artık uzmanlar konuya günde iki kere yarım saat ayırmayı öneriyorlar. Evde geçen zamanı dağınık ve verimsiz kullanmak yerine organize, ölçekli ve planlı olmak oldukça önemli. Örneğin, bugüne kadar ihmal edilmiş olan işleri belirleyip sıralı ve planlı olarak gündeme almak mümkün, ancak daha da önemlisi vakti aile içi kişiler varsa onlara ayırmak hayatın anlamı diyebiliriz. Bırakın vakit ayıramadığınız veya kaliteli zaman yönetimi yapamadığınız çocuklar, büyükler yani aile bireyleri ile gerçek ve anlamlı birliktelik için bir fırsat, açıkları kapatmak, tanıma sürecine bir ölçek daha katmak, sevgi ve iletişim çemberine bir halka daha eklemek için bir evre olsun. Biz de bu konuya dikkat çekmek ve hatırlatmak için kısa bir öneri dizisi hazırladık.

 

Evde bulunmak düzenleme için harika bir fırsat

Eksik kalan ev işleri varsa onları tamamlamak, evi düzenlemek için iyi bir fırsat. Zihinsel faaliyetleri sürdürmek için en etkili yöntem olarak kitap okumak. Virüsle ilgili haberleri eksiksiz takip ederken dozunu aşmadan, ölçülü ve doğru kaynakları kaçırmayacak şekilde zamanı doğru kullanmak en önemli konu.

 

Az haber okuyun moralinizi yüksek tutun

Haber ve gelişmeleri takip için ise günde iki kere yarımşar saat ayrılmak en faydalı ölçekleme olacaktır. Sürekli konuya odaklanmak kaygıyı ve peşinden çaresizlik duygusunu arttırabilir. Hobileri gündeme almak da renk katabilir. Ev içi yaşamda uyku düzenine özen göstermek ve sağlıklı beslenmek, çalışma programını olağan hayattaki düzende ve saatlerde uyguluyor olmak oldukça önemli.

 

Ama en önemlisi bilgi kirliliğinden kaçınmak, net ve doğru bilgiye ölçülü kaynaklar ile ulaşmaktır. Ölçü ve farkındalık şu sıralar hepimizin ihtiyacı olan temel kavramlar olsa gerek. Direkt ve kaynaklı bilgi edinebileceğiniz mecraları takip edin.