Evde çalışırken "Pomodoro" size güç veriyor!
Evde çalışırken "Pomodoro" size güç veriyor!

Evden çalışma modelinin işverenler ve çalışanların doğru bir stratejiyle yönetilmesiyle kişisel tatmin ve hayat kalitesi üzerinde pozitif etkileri bulunduğu pek çok araştırmada belirtiliyor.
 

Çalışanlar için trafikte kaybedilmiş zaman yok… Buna bağlı olarak daha az stres söz konusu. Daha fazla uyku için zaman bulabilme, daha fazla fiziksel egzersiz için fırsat, fast-food yiyeceklerden uzak kalarak daha sağlıklı beslenme imkanı, uygulanacak birtakım yöntemler ile birlikte daha verimli çalışma gibi faydaları sıralamak mümkün… İşverenler süreci doğru yönetebilirse verimlilik artışı ve kaynak tasarrufu kaçınılmaz.

Evden çalışırken çalışan için en önemli konuların başında zaman yönetimi ve iş disiplini geliyor. Altı günün başında yapılacak işleri listeleme ve günlük çalışma çizelgesi hazırlamak çok önemli. Bu arada zamanı iyi değerlendirmek için Pomodoro Tekniği çalışanların imdadına yetişiyor.

Peki bu teknik nedir? Pomodoro bir zaman birimi anlamında geliyor. 1 pomodoro birimi, 30 dakikalık süre anlamına geliyor. Teknik, öncelikle yapmak istenilen uzun ve kısa vadeli işleri içeren bir çizelge hazırlamakla başlıyor. Ardından öncelikli yapılacak işler belirleniyor. 25 dakikalığına o işe odaklanılıyor, sonrasında 5 dakikalık bir mola… Böylece 1 pomodoro tamamlanmış oluyor. Dört pomodoro yapıldığında, yarım saatlik bir mola verebiliyor. Günde 6-12 arası pomodoro yapmak, ideal kabul edilebiliyor.


Saatlerce çalışmaktansa 25 dakika çalışmak daha kolay olarak algılanır. Kısa çalışma süresi çalışanlara kolay görünecektir ve işleri daha yüksek motivasyonla tamamlayacaklardır. Ayrıca işler küçük parçalara bölündiği için tamamlanan her parça “iş bitirmiş” olma hissini yeniden yaşatacaktır. Her tamamlanan döngü ile birlikte üretkenlik de artacaktır.

Bu yöntemde kısa mola dilimlerinde, kahve arası verilebilir, varsa evcil hayvanı ile ilgilenilebilir, kısa yürüyüş ya da kısa sosyal medya sörfü gibi ödüllendirmeye neden olacak bireysel motivasyonu artırıcı faaliyetler de yapılabilir.

Gün sonunda yapılan çalışmaları ve sürelerini kaydetmek de oldukça faydalı. Böylece pek çok işin odaklanma süresinde çok daha hızlı ve verimli bir şekilde tamamlandığı gözlemlenecektir.
 

Detaylarını merak edenler için de bir link bırakalım: https://en.wikipedia.org/wiki/Pomodoro_Technique