Dijital Değişim ile Şefkatli Liderlerin Devri mi Başlıyor ?
Dijital Değişim ile Şefkatli Liderlerin Devri mi Başlıyor ?

Dijital Değişim çağında 2020 yılı hızla dönüşen şirketlerin ve CEO’ların yılı olurken, hala dijital değişimi ‘’bütün bir yapı, eksiksiz bir resim’’ olarak görmeyen şirketlerin ve yöneticilerin var olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. İşte biz bu değişim ve dönüşümün organizasyonel birimler içerisinde birbirinden bağımsız olarak geliştirildiğinin ve yönetilen inisiyatifler kapsamında yürütüldüğünün altını çizmek istiyoruz. Şirketler tarafında, bütünleşik ve süreç yönetimi çalışma planlarını tam olarak tamamlanmadan, operasyonel bir odak ile yatırım yapanlara karşı, diğer bir yandan da düşünsel ve yapısal yenileşimlere koşan CEO’ların da değişim ve dönüşüm yılının bu yıl olduğunu belirtiyoruz. Bunu sadece biz vurgulamıyoruz.

 

Başka bir deyiş ve sade bir tanımla; Üst düzey yönetici araştırma şirketi Egon Zehnder'in kıdemli ortağı, toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu, "Eyvah CEO Doğuruyor" kitabının yazarı Murat Yeşildere de önümüzdeki dönemde Şefkatli Liderlik algısının öne çıkacağını belirtiyor. Yeşildere’ye göre; içinde karşı tarafı duymak, dinlemek, kişiye birtakım şeyleri aşması için destek olmak unsurlarını barındıran şefkatli liderlik kavramı ile kadın yöneticiler iş dünyasında daha fazla kıymet görecek.

 

Şimdi globale bakıp soralım; Dijital Dönüşüm'ün gücü ve değişimi, Yeni Nesil Liderler’in değişimi ile paralel mi? Karşı karşıya mı? Bundan ne sonuçlar çıkacak? İş dünyasının radikal değişimleri sadece bu kadarla mı kısıtlı? Dünyadaki değişimin, iş hayatına edeceği etki bu kriterleri de kapsama alanına aldığında bizleri neler bekliyor?

Türkiye'de halen güçlü superman CEO'ların bulunduğunu ancak fark yaratanların şefkatli CEO'lar olacağını belirten Yeşildere, “Şefkatli liderlere ihtiyaç arttı ve bence artmaya da devam edecek. Aslında şefkatin içeriğinde öncelikle empati yapmak, her konuda kendimizi karşı tarafın yerine koymak var. Şefkatin tanımı orada da bitmiyor, daha da ileri giderek, zor durumlarda karşı tarafın sıkıntılarını çözebilmesi için ona bir şekilde destek olmaya kadar uzanıyor. ‘’ diyor.

 

Yani biz özetle ; ‘’Şefkatli Liderler sürdürülebilir performansı sağlayacaklar.’’ diyebiliriz. Sürdürülebilir başarının peşinde olan liderler, kadın ya da erkek, kendi özdeğerine inanan, kendisine şefkatle yaklaşan bireyler olmalı ki bu dokuyu çevrelerine de taşıyabilsin ve onların hayatlarına dokunabilsinler. Bu konuda da detay bilgiler paylaşan Yeşildere: “’Kuru sayılar’, Excel tabloları ve hareket eden hedefler değil, samimiyet, vicdan, ilişkiler uzun vadede fark yaratacak. Çevreye gösterilen şefkatin en önemli özelliği ise “bulaşıcı” olması.

 

Karşılıksız verilen her şey gibi, etkisi katlanarak büyüyecek ve liderin dokunduğu birey de kendi çevresine şefkatli davranmaya, sorulmadan el uzatmaya, karşılıksız yardım etmeye başlayacak” diye kısaca özetlemiş. Bize göre de Dijital Dönüşüm'ün tamamlayıcısı ''Şefkatli Liderler'' olacak.