Dijital araçlar kullanarak çalışanlarınızı uzaktan kolayca yönetin!
Dijital araçlar kullanarak çalışanlarınızı uzaktan kolayca yönetin!

Uzaktan çalışanlarınızla devamlı iletişim sağlamak, işle ilgili süreçlerin akışını başarılı olarak sağlamak, verimlilik sağlamak ve daha fazlası dijital araçlarla mümkün. Uzaktan çalışma sisteminde çalışanları yönetebilme ve iş akışını sürdürebilme bazen sıkıntıya girebiliyor. Günümüzde Covid-19 salgını sebebiyle uzaktan çalışan pek çok şirketin iş süreklilikleri ve verimliliklerinde çok fazla düşüş olmamasının sebebi bu dijital araçları verimli bir şekilde kullanmasıyla ilişkili. Bu şirketler, dijital dünyanın bizlere kazandırdığı başarılı uygulamalar ile çalışanlarını başarılı bir şekilde yönetiyor.
 

İşte uzaktan çalışanlarınızı başarıyla yönetmek için birkaç ipucu:
 

Sanal bir çalışma ortamında liderlik yapmak için önce güven duygusunun önemini ve zorluğunu bilmelisiniz. Size iş hayatında güven veren sorumluluk sahibi olduğunu bildiğiniz bir çalışanı uzaktan yönetmek daha kolay olacaktır. Yönetmekte olduğunuz çalışanlarınızla iletişiminizi kolaylaştıracak teknolojik araçlar mevcut. Bu araçları kullanarak kolay ve problemsiz iş ilişkisi kurmak olası.
 

Görüntülü arama araçlarını kullanın. Dijital mecralarda yüz yüze görüşmeler gerçekleştirerek etkileşimli bir beyin fırtınası yapabilmek mümkün. Özellikle performans değerlendirmeleri için bu araçlar vazgeçilmez olacaktır. Görüntülü arama araçlarıyla birbirinizi görerek, daha hızlı fikir alışverişi sağlanır ve aynı zamanda çalışanların yüz ifadesi, ses tonları ve ruh hallerini uzaktan da olsa hissedebilirsiniz. Günümüzde birçok görüntü arama araçları mevcut. Örneğin Facebook kısa bir süre önce Messenger Rooms’u tanıttı. Zoom ve Skype da diğer seçeneklerden.
 

Anlık sohbet uygulamalarıyla hızlı ve canlı konuşmalar gerçekleştirin. Bu yöntemle bir fikrinizi aynı anda birden fazla kişiyle canlı olarak paylaşın ve bir sorun yaşandığı zaman canlı olarak müdahale edin. Örnek olarak Whatsapp ve Facebook Messenger uygulamalarını düşünebiliriz.
 

Paylaşımlı dijital çalışma alanlarını kullanın. Çalışanlarınızın gerçek zamanlı olarak aynı dosya üzerinde çalışmasına ve başkalarının ne gibi çalışmalar yaptığının görülmesine olanak sağlayın. Tek bir merkezi konumda çalışmalarınızı birleştirerek denetiminizi kolaylaştırın. Bu durumda Google Docs sizin için yararlı bir araç olacaktır.

 

Paylaşılan dijital görev listelerini kullanın. Uzaktan yönettiğiniz ekibinizle farklı zamanlarda çalışırken tüm çalışanların güncel kalmasını bu yöntemle sağlayabilirsiniz. Bu listeyle ekibinizin görev ve durumlarını kolayca takip edebilirsiniz. İş paylaşımları ve ekip arkadaşlarını kolayca bilgilendirme için de faydalıdır. Dijital görev listelerini oluşturduğunuz uygulamalarda yeni dosyalar ekleyebilirsiniz, bu dosyalar üzerinde etkileşimli olarak birlikte çalışabilirsiniz ve notlar ekleyebilirsiniz. Bu durumda Microsoft’un sağladığı uygulamalardan yararlanabilirsiniz.