Çalışanlarınızın motivasyonunu yüksek tutarak başarılı ve mutlu bir çalışma ortamı elde edin!
Çalışanlarınızın motivasyonunu yüksek tutarak başarılı ve mutlu bir çalışma ortamı elde edin!

Çalışanlarınızı bireysel olarak tanıyın ve yaptıkları işi takdir edin. Tüm çalışanların çabalarının ve elde ettikleri başarıların farkında olun. Bu çaba ve başarıları takdir ederken her çalışanınıza ayrımcılık yapmadan eşit yaklaşın. Bir çalışanınız başarı elde ettiğinde, şirkete yeni müşteriler kazandırdığında bu başarıyı görmezden gelmeyin; tebrik edin.
 

Ekibinize motivasyon sağlayabileceğiniz basit uygulamalar:
 

İş ilişkilerinizi sağlamlaştırın. Çalışanların hem birbirleriyle hem de sizinle olan ilişkilerini geliştirebilecekleri bir çalışma ortamı düzenleyin. İyi bir atmosfere sahip olan iş ortamında çalışanların motivasyonu ve verimliliği artacaktır. Karşılıklı iletişimin güçlenmesi için haftanın bir gününde belirli bir zaman dilimini çalışanlarla vakit geçirmek için ayarlayın. Bu zaman diliminde onlarla birlikte belki bir kahve eşliğinde hobilerinden, iş hayatı dışında neler yaptıklarından ve ailelerinden konuşabilirsiniz. Bu zaman dilimi sayesinde çalışanlarınızı daha yakından tanıyacaksınız, iş yaşantıları dışında ne gibi zorluklarla mücadele ettiklerini anlayacak ve aranızdaki iletişimi sağlamlaştıracaksınız.
 

Çalışanlarınızın yaptığı işlere ilgi gösterin. Çalışanın fikrine ve yaptığı işe önem vermek ve yaptığı işler hakkında düzenli olarak bilgi almak çalışanın işini daha iyi benimsemesini sağlar ve iş üzerindeki motivasyonunu artırır. Bu yöntem takım çalışmaları için de geçerlidir. Takım çalışmalarında her bir çalışanın hangi rolü üstlendiği ve süreç hakkında sürekli bilgi almak önemlidir.
 

Çalışanlarınız önemli bir iş yaptığı sırada önlerine çıkan engelleri fark edin ve yardımcı olun. Unutmamalısınız ki her önemli işin önünde çeşitli zorluklar olacaktır. Engeller nelerdir, neden kaynaklanıyor ve nasıl kaldırılır gibi sorunların üzerine yoğunlaşın. Bu zorlukların çalışanlarınızın motivasyonunu düşürmesine izin vermeyin.
 

Özellikle zor ve yoğun geçen çalışma zamanlarında çalışanlarınızı ödüllendirebilirsiniz. Çalışanların motivasyonu yoğun geçen zamanlarda belki düşebilir. Buna karşılık başarılarının karşılığı olarak küçük hediyelerle motivasyonu artırabilirsiniz. Çalışanlarınızı yakından tanıdığınızı ve sosyal hayatlarında neler yapmaktan hoşlandıklarını bildiğinizi varsayarsak, onları heyecanlandıracak hediyeleri seçmelisiniz. Resmi kıyafetin zorunlu olduğu bir kurumsanız haftanın bir günü serbest kıyafet uygulaması yapabilirsiniz. Son olarak çok yoğun geçen zamanlarda çalışanlarınızı haftanın belirli günlerinde dönüşümlü olarak evden çalışmalarına destek verebilirsiniz. Bu türden basit ödüller çalışanların motivasyonunu her zaman artırmaya yardımcı olacaktır.
 

Sosyal etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Bu etkinlikler çalışanlarla olan iletişimi güçlendirecek ve birbirinizi yakından tanımanıza yardımdı olacak. Ayda bir kere düzenlenen akşam yemekleri, açık havada çeşitli spor aktiviteleri gibi etkinlikler çalışanlar arasındaki arkadaşlık ilişkilerini de sağlamlaştırır ve iş yerinde pozitif bir ortam sağlar.
 

Tabii ki Happy Hour etkinliklerini atlamamakta fayda var. Bu etkinlikler sayesinde çalışanlarla birlikte güzel ve eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda yoğun iş hayatının verdiği streslerden kurtulun.

 

Elbette çalışanlarınızın motivasyonu kadar sizin de motivasyonunuz oldukça önemli. Onların motivasyonunu sağlayabilmek için her şeyi yaptığınızı biliyorsunuz ve hala bir sonuç alamıyorsanız kendi motivasyonunuz üzerinde de düşünmelisiniz. Unutmayın ki sizin sahip olduğunuz enerji etrafınızı etkiler. Aynı ölçüde çalışanlarınız sizin motivasyonunuzdan da ilham alır. Sizin işle ilgili ne derece heyecana ve isteğe sahip olduğunuz bu motivasyonu etkiler. Heyecanınız, istekliliğiniz ve inancınızla çalışanlarınıza motivasyon sağlayın. İşinizden zevk alıyor musunuz? Yönetici olarak hangi yönlerinizi takdir ediyorsunuz? Enerjinizi yüksek tutmak için neler yapıyorsunuz? Bu gibi soruları kendinize sorarak arada kendinizi yenilemeniz yerinde bir davranış olacaktır.
 

Unutmayalım ki, çalışanlarınızın motivasyonu sizinkiyle birlikte aynı doğrultuda artar ya da düşer.